„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (...) sa dostane aj do mojej hlavy," povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.
Čiže eurofondový škandál, škandál v oblasti vedy a výskumu, viete o koľko peňazí sme v dôsledku toho prišli? Sme ich museli vracať nevyčerpaných do Bruselu? V roku 2017 a 2018? Viete? To bolo za vašej vlády 150.000.000 EUR.
Za vlády Smeru prišlo Slovensko o 150 miliónov eur z eurofondov, pretože ich nestihlo včas vyčerpať. Dôvodom bola najmä kauza rozdeľovania eurofondov na Ministerstve školstva. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.
Podľa Denníka N prišlo Slovensko v aktuálnom programovom období o 154 miliónov eur, pretože neplnilo zazmluvnené míľniky čerpania.
,Najviac peňazí – 108 miliónov – sa do Bruselu vrátilo z operačného programu Výskum a inovácie. Európska komisia najskôr v roku 2017 zastavila granty, ktoré smrdeli korupciou. Vláda mala potom všetko pripraviť nanovo, ale nestihla, a tak peniaze prepadli,” uvádzajú noviny.
Pozastavenie súvisí so sporným výberom projektom za ministrovania Petra Plavčana (SNS). Agentúra patriaca pod Ministerstvo školstva mala k dispozícii takmer 700 miliónov eur.
Prvý balík, 288 miliónov eur, mal ísť na podporu dlhodobého strategického výskumu. Medzi úspešnými uchádzačmi o peniaze boli najmä súkromné firmy - žiadna z veľkých univerzít. Rektori preto poslali ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi kritický list. Vyhodnotenie žiadostí označili za „nekorektné a netransparentné”, kritizovali odbornosť hodnotiteľov.
Druhý balík peňazí, vyše 300 miliónov eur, mal ísť na priemyselné výskumno-vývojové centrá. Niektoré podporené firmy mali nízke obraty, málo zamestnancov a len málo spoločné s vedou. Viaceré si tiež na poslednú chvíľu menili predmet podnikania, aby splnili podmienky. Jedna z firiem prehovorila o tom, že si od nej mal hodnotiteľ pýtať úplatok 20 percent zo žiadanej sumy - ten to odmietol.
Najvyšší kontrolný úrad pri preverovaní „nezískal primerané uistenie, že výber hodnotiteľov do zoznamu hodnotiteľov bol transparentný a vhodnosť hodnotiteľov bola objektívne posudzovaná“ (pdf, str.10).
Európska komisia sa obrátila na Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), aby podozrenia preveril. Slovenská polícia začala v prípade trestné stíhanie. V marci 2019 vyšetrovanie tak OLAFU ako aj slovenských orgánov stále prebiehali.
Rozdeľovanie prvého balíka minister Plavčan po kritike zrušil. Pri vysvetľovaní kauzy priznal chyby, na otázky novinárov však viackrát neodpovedal. V auguste 2017 z funkcie po masívnej kritike odstúpil.

