Prijali sme úpravu, ktorá zdobrovoľňuje, neruší, zdobrovoľňuje gastrolístky, o tom sme hovorili už dlhé roky, hovorili sme o tom v opozícii, (pretože ľudia jednoducho nie sú ovce, nemusíte im vytláčať farebné papieriky, na ktorých zarobí pár firiem ktoré, ktoré ich tlačia, nehorázne zisky z toho majú), ale teraz si bude môcť vybrať zamestnanec, či chce gastrolístok alebo či chce peniaze v hotovosti.

Parlament 4. februára schválil zmenu zákonníka práce, ktorá umožňuje zamestnancom vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu. Ten im firma vyplatí na účet alebo v hotovosti, neplatia z neho odvody ani dane. 

Vláda tak splnila svoj sľub z programového vyhlásenia. Lístky chcel peniazmi nahradiť už Richard Sulík v roku 2016. Podobné opatrenie navrhoval aj Protimonopolný úrad, trh s lístkami považoval za náchylný na kartely.

Podľa porovnania portálu pravda.sk mali vydavatelia gastrolístkov ziskové marže na úrovni od 11 do 39 percent, priemer v maloobchode bol do 9 percent. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Remišová a Fico v RTVS

„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (...) sa dostane aj do mojej hlavy," povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.